شرکت مهندسی فرداد شبکه در زمینه‌ی خرید سرور ضمن بررسی دقیق ابعاد مجموعه با ارائه بهترین مشاوره، تامین و اجرای انواع سرور و پشتیبانی در کنار شما خواهد بود.

بسیاری از افراد در هنگام خرید سرور و استوریج با چالش‌های گوناگونی مواجه می‌شوند که آنها را دچار سردرگمی می‌کند. قبل از اقدام به خرید استوریج و یا سرور لازم است که نیازها به درستی تعیین شوند. تعیین نیاز می‌تواند منجر به خریدی مناسب با کمترین قیمت شود. مشخصات سرور و سخت افزار باید با نوع وظیفه تعریف شده برای سرور و استوریج همخوانی داشته باشد. تمامی موارد زیر به خوبی گویای این امر است که خرید سرور و استوریج امری مستلزم دانش است. از این رو در اینجا به بیان نکات کلیدی خرید سرور اختصاص داده‌ایم.

سرور dl 380 g8

راهنمای خرید سرور

برای داشتن یک خرید اصولی و مناسب لازم است که در انتخاب سرور سه مرحله زیر پشت سر گذاشته شود

1. مطرح کردن سوالات کیفی در باب کسب و کار :

با توجه  به اینکه خرید سرور باید متناسب با نوع کسب‌وکار باشد لازم است قبل از اقدام به خرید به سوالات زیر پاسخ داده شود:

 • چه اهدافی برای رشد کسب‌وکار تعریف شده است؟
 • آیا زیر ساخت‌های کسب‌و‌کار به قدر کافی منعطف هستند؟ آیا کسب‌و‌کار پتانسیل رشد دارد؟
 • آیا برنامه‌ای در جهت افزایش بهره‌وری کارمندان تعریف شده است؟
 • در جهت بالا رفتن بهره‌وری کارکنان آیا اپلیکیشن ارتباطی خاصی مورد توجه قرار گرفته است؟
 • چه زمانی برای آخرین بار تکنولوژی سرور آپگرید شده است؟

پاسخ به این سوالات می‌تواند مسئولین مربوطه را به یک پلن مناسب و کاربردی برساند که عملی کردن آن پیامدی جز پیشرفت کسب‌وکار ندارد.

سرور dl 380 g8

2. بودجه مورد نظر برای خرید سرور: لازم است حداقل و حداکثر هزینه مربوط به خرید سرور تعیین شود.

3. بررسی فنی بر اساس نتایج حاصل از مراحل اول: بر اساس نتایج حاصل از مرحله اول لازم است نوع سازمان و یا شرکت مشخص شود. در واقع باید علاوه بر وضعیت فعلی کسب‌وکار، آینده متصور شده برای آن نیز تعیین شود. با اطلاعات حاصل از این دو می‌توان مشخص کرد که خرید سرور چه نقشی را می‌تواند برای سازمان ایفا کند. به طور مثال DHCP، Core Banking، AD و …

نکته دیگری که لازم است مورد توجه قرار گیرد تفاوت ارزشی اپلیکیشن‌ها و لزوم بررسی Availability سازمان است. بنابراین در این مرحله اندازه‌گیری Availability الزامی است.

بعد از تعیین نیازهای کسب‌وکار و میزان دسترس‌پذیری بهتر است به سوالات زیر پاسخ مناسب داده شود:

 • تعداد کارمندان شاغل در شبکه چه تعداد است؟
 • از سرور چه نوع سرویسی انتظار دارید و یا چه مشکلاتی در شبکه را می‌خواهید با سرور مرتفع کنید؟
 • پیش‌بینی شما از سرعت رشد کسب ‌و‌کارتان چقدر است؟
 • Performance مورد نظر شما برای سرور چیست؟
 • نرم‌افزار مورد نظر شما چیست و قرار است چه تعداد کارمند از آن استفاده کنند؟
 • برای پردازش اطلاعات، سرعت مورد نظر شما چقدر است؟ (کمک به انتخاب پردازنده مناسب)
 • مقدار حافظه و RAM مورد نیاز شما چقدر است؟
 • مقدار هارد مورد نظر شما چقدر است؟

در این بخش لازم است به این نکته اشاره شود که میانگین ذخیره اطلاعات بهتر است برای 24 الی 36 ماه تعیین شود. در این راستا لازم است به میزان اطلاعات فعلی و میزان اطلاعاتی که قرار است در آینده اضافه شوند، توجه ویژه‌ای شود.

 • نوع RAID که قرار است روی سیستم پیاده‌سازی شود چیست؟ (استفاده از RAID به معنای از دست دادن فضای مشخصی است)
 • RAID کنترلی مناسب برای RAID انتخابی چیست؟
 • هارد مورد نظر شما کدام یکی از این سه مورد است: SAS،SATA یا  SCSI؟
 • تعداد پورت شبکه مورد نیاز شما بر روی سرور چه تعداد است؟
 • قرار است از چه نوع سیستم عاملی استفاده کنید؟
 • چه فضایی برای سرور مد نظر است؟ آیا این فضا قابلیت Extend دارد؟ میزان رشد پیش‌بینی‌شده در یک سال آینده چقدر است؟ نوع سرور انتخابی ایستاده است یا رکمونت؟ در صورت کم بودن فضا از Blade و Synergy استفاده می‌شود؟
سرور ml

لازم است در این بخش مقدار فضای فیزیکی سرور بر اساس زیر ساخت شبکه مشخص شود (امروز و در آینده). اگر محدودیت فضایی وجود ندارد استفاده از سرور ایستاده توصیه می‌شود در غیر این صورت می‌توان از سرور رکمونت نیز استفاده کرد.

 • آیا به منظور بکاپ‌گیری از سرور لزومی به اضافه کردن استوریج و یا  Tape وجود دارد؟
 • آیا نیازی به تهیه تجهیزات بکاپ‌گیری هست؟ چه مدت لازم است بکاپ‌های گرفته شده نگه داشته شوند؟ (لازم است مدت زمان مورد نظر از یک هفته یا بیشتر محاسبه شود.)
 • آیا اتصال سرور به یک شبکه محدود است یا تعداد بیشتر؟ آیا شبکه‌های حاوی پروتکل‌های مختلف به پل ارتباطی نیاز دارند؟ (اگر وجود پل ارتباطی الزامی است لازم است نوع ارتباط با سرور Compatible یا سازگار باشد.)رابط انتخابی قرار است دو سروری دو یونیت باشد یا تک یونیت؟
 • میزان هزینه مورد نظر شما چقدر است؟

نکات مهم انتخاب سرور

قبل از نهایی شدن تصمیم  خرید سرور مسئول مربوطه یا ادمین باید 6 مرحله زیر را پشت سر بگذارد.

 1. تعیین فضای مورد نیاز سرور
 2. چگونگی پیاده‌سازی و نصب سرور
 3. شیوه مدیریت
 4. نوع پاور و کولینگ
 5. نوع ارتباط‌ها و کابل‌کشی‌‌ها
 6. هزینه مورد نظر سازمان ( سازمان لازم است به این نکته توجه داشته باشد که هزینه‌ها به دو دسته هزینه‌های خرید (CAPEX) و هزینه‌های نگهداری (OPEX) تقسیم می‌شود.

دسته‌بندی‌های سازمان در کنار نتایج تحقیقات بالا می‌تواند به انتخاب یک سرور مناسب کمک کند. سرورهای پرولیانت hp به صورت خلاصه دارای دسته بندی های به شرح زیر است:

 • سرورهای ML : این سرور مناسب سازمان‌‌های کوچک و بعضی اوقات سازمان‌های متوسط است (مانند شعبه یک بانک)
 • سرورهای DL : این سرور نیز برای سازمان متوسط و کوچک استفاده می‌شود (بیشتر متوسط).
 • سرورBlade : برای سازمان‌های بزرگ از این سرور استفاده می‌شود. منظور از سازمان‌های بزرگ سازمان‌هایی مانند نیروی انتظامی، ثبت احوال و … است. از دیگر دیتاسنترهای بزرگ می‌توان به سرورهای Apollo و Moonshot اشاره کرد

خرید ML و DL در تعداد کم به معنای CAPEX پایین است همچنین با افزایش این تعداد می‌توان شاهد افزایش OPEX بود. بنابراین برای کاهش هزینه‌ها توصیه می‌شود که BLADE System مورد استفاده قرار گیرد. ممکن است هزینه CAPEX بالا باشد اما در عوض می‌توان هزینه پایین OPEX را تجربه کرد.

خرید سرور  hp

شرکت فرداد شبکه یکی از عرضه‌کننده‌های اصلی سرور hp در ایران است. این شرکت با سال‌ها سابقه در خصوص فروش سرور آماده ارائه خدماتی همچون مشاوره، فروش و پشتیبانی است. لازم به ذکر است مشاوره خرید سرور در این شرکت به صورت کاملا رایگان صورت می‌گیرد.

علاوه بر نکات ذکر شده در بالا لازم است ادمین در هنگام خرید سرور به ده نکته ذکر شده در زیر نیز دقت کند.

 • در هنگام خرید توجه به توسعه شبکه ضروری است. لازم است سروری انتخاب شود که قابلیت رشد به موازات افزایش نیازها را داشته باشد.
 • چیپ‌ست مدیریتی مخصوص سرورها، راندمان بالای I/O و آرایه هارد درایوهای پرسرعت از دیگر قابلیت های سرور است که در هنگام انتخاب سیستم باید مورد توجه قرار گیرد.
 • اگر خروجی سرور قرار است برای مقاصد تجاری و مالی مورد استفاده قرار گیرد بهتر است دستگاه انتخابی دارای قطعات و نرم افزارهایی در دسترس باشد. این امر موجب می‌شود که در هنگام بروز مشکل مدت زمان خارج از مدار بودن سیستم (عدم سرویس دهی سیستم) کاهش یابد.
بایگانی سرویس ml

نکــات مهم خرید ســرور

 • در هنگام محاسبه قیمت لازم است به بهای سیستم عامل توجه شود.
 • اگر بخش IT سازمان شما فاقد کارمند است و یا تعداد کمی کارمند دارد بهتر است خرید از مراکزی صورت گیرد که اقدام به مشاوره رایگان می‌کنند. این امر به تشخیص درست نیازها و خرید سروری کاربردی کمک می‌کند.
 • بهتر است از شرکت‌های سازنده‌ای که در ضمیمه محصول خود بسته نرم‌افزاری مدیریت آسان نیز ارائه می‌دهند، خرید صورت گیرد.
 • اگر قصد اجاره سرور خود به دیتاسنترها را دارید لازم است به رک‌مونت بودن و تعداد یونیت اشغال در رک ‌توجه ویژه‌ای داشته باشید.
 • در صورت استفاده از پیکر‌بندی رک‌مونت لازم است به مواردی همچون قیمت رک‌ها و ابزارهای جانبی سیستم اعم از منبع تغذیه ( UPSهای قابل نصب در رک) و سینی کابل توجه ویژه ای شود.
 • بهتر است از شرکت‌های صاحب نام و شرکت‌هایی که محل استقرارشان نزدیک محیط کار شما است خرید سرور صورت گیرد زیرا در هنگام بروز مشکل ممکن است گارانتی شرکت‌های کمتر شناخته شده فاقد اعتبار باشد و یا فروشنده به قدر کافی پشتیبانی نکند.
 • لازم است به خدمات گارانتی دقت شود. این خدمات باید حداقل دو سال اعتبار (به همراه خدمات آنلاین) داشته باشد.

آشنایی با سرورهای رده پایین

در سرور‌های رده Value (رده ارزان قیمت) تنها از یک پردازنده استفاده می‌شود. با کمک این سیستم‌ها می‌توان اقدام به مدیریت کارهایی همچون اشتراک‌گذاری فایل، اشتراک‌گذاری چاپگر و ارسال ایمیل برای گروه‌های حداکثر ده نفره کرد. این دستگاه به دو صورت ایستاده و قابل نصب در Rack (ارتفاع یک یونیت) یافت می‌شوند. حداقل حافظه این دستگاه ها 4 گیگابایت است ( اصولا خرید سرور هایی با حداقل 8 گیگابایت حافظه توصیه می شود). حافظه این سرورها قابل ارتقا (۱۶ تا ۳۲ گیگابایت) است. در این دستگاه حداکثر از 4 هارد دیسک SATA استفاده شده است. لازم است در هنگام خرید سرور  ، دستگاهی انتخاب شود که 3 الی 4 بخش برای نصب درایو اضافی داشته باشد. نوع  اترنت آن بهتر است  ۱۰۰۰/۱۰۰/۱۰ مگابیت بر ثانیه باشد. همچنین وجود ۵ اسلات PCI الزامی است. لازم است بر روی آنها حداقل دو نوع از PCI حاوی کنترلرهای مخصوص RAID ‌های ۶۴ بیتی PCI X RAID و یا  آداپتورهای پر سرعت استفاده شده باشد. با هزینه حدود 700 دلار می توان سیستم ابتدایی خریداری کرد که از یک پردازنده Xeon، 4 گیگابایت حافظه و یک هارد دیسک SATA یک ترابایتی تشکیل شده است. برای خرید سرور با پردازنده Xeon با رم بیشتر و دیسک قوی تر لازم است مبلغی حدود 1000 دلار هزینه شود. لازم به ذکر است ECC همان  Error Correction Code است. بر روی سرورهای رده Value از قابلیت های اضافی همچون RAID استفاده شده است. این قابلیت ها می تواند از هاردهای SATA پشتیبانی کند. در هنگام خرید سرور لازم است به داشتن حداقل دو سال گارانتی قطعات و کارکرد و  همچنین  ارائه خدمات پشتیبانی (دسترسی به پرسنل پشتیبانی به صورت روزانه)  توجه ویژه شود. سرورهای رده Value اصولا از هارد دیسک به عنوان پیکر‌بندی پایه‌ای سیستم استفاده می کنند. بنابراین برای دسترسی پیدا کردن به حداکثر راندمان، استفاده از درایو های SAS یا Serial ATA) SATA) توصیه می شود. برای سرورها و ورک استیشن می توان از درایورهای SATA استفاده کرد. این درایو ها سرعتی حدود ده هزار دور در دقیقه دارند.

سرور dl380 g9

آشنایی با سرورهای رده متوسط

برای خرید سرور های این رده لازم است چیزی حدود هزار تا ده هزار دلار هزینه شود. این سرورها به دو صورت ایستاده و قابل نصب در Rack با اندازه‌های ۱U تا ۴U عرضه شده است. این دستگاه ها می‌توانند چندین کار را به صورت همزمان انجام دهند به طور مثال قابلیت انجام همزمان کارهایی همچون بانک‌های اطلاعاتی کوچک، سرویس‌ فایل، به اشتراک گذاشتن چاپگر و نرم‌ افزارهای سرویس‌دهنده و دیگر برنامه‌های کاربردی را دارند. سرورهای این مدل برای کسب‌وکارهای کوچک و یا گروه‌های بزرگ کاری قابل استفاده است. همچنین می‌توان به صورت پیکر‌بندی خوشه‌ای (Cluster) از دو یا چند دستگاه به صورت همزمان برای اشتراک‌گذاری وظایف محوله به نرم‌‌افزارهای سرویس‌ دهنده، استفاده کرد. این کار مانع از توقف امور روزانه در هنگام خرابی یا عدم سرویس‌دهی دستگاه‌ها می‌شود. سرورهای رده میانی در یک RAID از  ۲ الی ۴ پردازنده، حداکثر ۳ ترابایت رم و بین ۸ تا ۴۰ عدد (یا بیشتر) هارد SATA و SAS تشکیل شده‌اند. همچنین به این سرورها می‌توان ابزارهای ذخیره‌‌سازی بیرونی (External)، سخت‌‌افزار Fiber Channel SAN و ادوات دیگر نیز اضافه کرد. لازم است در هنگام خرید به این نکته توجه شود که سرورها باید حداقل دارای ۱۵ مگابایت حافظه Cache از نوع Level3، هشت گیگابایت رم، چیپ‌ست مدیریتی مخصوص سرور، آداپتور SAS یا یک کنترلر RAID و دو سال گارانتی باشند. به منظور تعویض و جایگزینی قطعات بدون نیاز به خاموش کردن دستگاه بهتر است در این سرورها از هارد دیسک‌ها، فن و منبع تغذیه نوع Hot Plug و یدکی (Redundant) نیز استفاده شده باشد. اصولا به همراه سرورهای ارزان قیمت امروزی یک پورت اترنت یک گیگابایت نیز عرضه می‌شود. در سرورهای قوی تر اصولا از دو کارت شبکه یک گیگابایت به صورت استاندارد و یا انتخابی استفاده می‌شود. بعضی از کارت‌ها نیز در سازگاری کامل با استاندارد‌های قدیمی‌تر مانند اترنت سریع (Mbps 100) قرار دارند. سازمان ممکن است در آینده به تعداد کلاینت‌‌ها بیشتری نیاز داشته باشد پس بهتر است به وجود قابلیت افزودن پردازنده‌های اضافی سرور توجه ویژه‌ای شود. همچنین سرور باید جای کافی برای نصب هارد دیسک و اسلات‌های اضافی داشته باشد.

سرور dl380 g9

چگونه می توان سرور دست دوم خرید

بدون شک سرور های دسته دوم ارزانتر و به صرفه تر هستند اما خرید آنها مستلزم دقت بیشتری است. در خرید سرور دست دوم بهتر است سابقه سرور مورد بررسی قرار گیرد. اگر عمر سرور بسیار زیاد است نخریدن آن انتخاب بهتری است زیرا هزینه تعمیر و نگهداری بیشتر از خرید یک سرور نو می شود. نکته دیگری که باید در خرید سرور  دست دوم مورد توجه قرار داد، خرید از یک فروشنده معتبر و منصف است به طوری که بسیار شفاف محاسن و معایب دستگاه را مطرح کند. لازم است تمامی قطعات سرور نیز مورد بررسی موشکافانه قرار گیرد. در نهایت باید دید که خرید سرور  دست دوم چقدر ارزانتر از خرید سرور  نو در می آید و آیا این اختلاف قیمت به صرفه هست یا خیر.

بررسی ویژگی و قابلیت‌های سرورها

نوع داده‌ها در واقع تعیین‌کننده قابلیت‌های مورد انتظار از یک سرور و استوریج است. علاوه بر قیمت لازم است به ابعاد فیزیکی، ظرفیت ذخیره‌‌سازی، میزان در دسترس بودن ( Availability )، قابلیت توسعه ( Scalability ) و Serviceability توجه ویژه‌ای شود.

 • در دسترس بودن یا Availability

آنچه موجب می‌شود که یک سرور سرپا بماند مواردی همچون درایورهای Hot-Plug، اسلات‌های PCI، ذخیره‌ ساز RAID، وجود منبع تغذیه‌ها و فن‌های متعدد است. استفاده از سرورهای مقاوم به نقص و خرابی یا Fault-Tolerant می توانند مدت زمان سرپا بودن سرور را افزایش دهد. مقاوم کردن دستگاه در برابر خرابی و یا نقص فنی از طریق ایجاد تعدد در اجزا و قطعات کلیدی ( مانند پردازنده‌‌های کاملاً مشابهی که به صورت lockstep کار می‌کنند) ایجاد می‌شود. با کمک خوشه‌سازی سرورها می‌توان از دو یا چند سرور به صورت همزمان استفاده کرد که در این صورت یک سرور نقش سرور اصلی را دارد و سرورهای دیگر به صورت پشتیبان عمل می‌کنند. اگرچه این کار هزینه را افزایش می‌دهد اما مقاومت کلی دستگاه را افزایش می‌دهد. در سرورهای High Availability اصولا از درایورهای Hot-Plug استفاده می‌شود. این درایو‌ها می‌توانند به کنترلرهای RAID متصل شوند.  این کنترلرها به دو صورت قابل استفاده هستند: 1- کارت PCI سوار شده روی مادربورد، 2- مادربورد یکپارچه (Integrate). از تکنولوژی RAID در هارد و به منظور امنیت کاربرد و حفاظت اطلاعات استفاده می‌شود.

انواع سرورهای اچ پی
 • مدیریت و سرویس‌ پذیری یا Serviceability

در سرورهای رده پایین و Value، نرم‌‌افزار مدیریت سیستم بسیار ساده و ابتدایی است. اما در سرورهای رده متوسط نوع نرم‌افزار همراه با دستگاه امکانات زیر را برای سرور به ارمغان می‌آورد:

 1. دسترسی از راه دور به سیستم
 2. بررسی فایل‌های Event Log
 3. ارتقا BIOS و نرم‌ افزار سیستم
 4. صدور فرمان خاموش کردن کل سیستم
 5. قابلیت‌های مدیریتی
 6. امکان پیکر‌بندی
 7. مدیریت ابزارهای ذخیره‌ سازی
 8. مانیتور کردن فعالیت پردازنده
 9. میزان استفاده از دیسک
 10. تنظیم پارامترها برای پیش‌‌بینی خطاها و مشکلات سیستم
 11. عیب‌‌یابی (Diagnose)
 12. تنظیم سیستم ارسال هشدار از طریق email، تلفن و پیجر در موارد گوناگون

فارغ از بزرگی و یا کوچکی کسب‌وکار، سرویس‌پذیری سرور دارای اهمیت بسیاری است. اصولا در داخل یک Case مخصوص سرورهایی که کار کردن با آنها آسان است قرار گرفته است. این سرورها برای باز کردن نیازی به آچار و ابزارهای دیگر ندارند و می‌توان با سرعت و در کمترین زمان قطعات Hot-Plug یا Hot-Swap را جایگذاری کرد.

 • اندازه فیزیکی و قابلیت گسترش یا Scalability

یکی از مولفه‌های کلیدی انتخاب یک سرور، اندازه فیزیکی آن است. در این روزها می‌توان شاهد پیشی گرفتن سریع سرور نوع Rack-Mount از سرورهای مدل Tower بود. تنوع ارتفاع Rack بسیار زیاد است و اصولا طول آنها بین ۱U تا ۸U اینچ متغیر و عرض استانداردشان 19 اینچ است. سرورهای علاوه بر اینکه محدودیت فضایی ایجاد نمی‌کنند قابلیت‌های دیگری نیز دارند که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوار کردن درایورهای جدید از جلو
 • نگهداری ساده اسلات‌های گسترش پشت دستگاه
 • کشویی بودن سرورهای داخل Rack

کشویی بودن سرور علاوه بر آسان کردن خروج و ورود امکان کابل کشی مرتب و اصولی مجموعه را نیز فراهم می‌کند.

خرید سرور اچ پی